Trudno jest opisać różnorodność funkcji jakie pełnią lasy i drzewa w środowisku. Bez wątpienia są nieodłącznym elementem ekosystemów, stanowią schronienie dla zwierząt, „oczyszczają powietrze”, zyskują także znaczeń kulturowych, urastając nierzadko do rangi symbolu. Drzewa przez wieki inspirowały poetów i malarzy, przez co ich reprezentacja w tekstach kultury jest bardzo znacząca.
Popularyzowanie wiedzy w zakresie znaczenia drzew dla kształtowania lokalnych krajobrazów było celem zorganizowanych w Szkole Podstawowej im. Olofa Palmego w Józefowie obchodów Dnia Krajobrazu – Drzewo w krajobrazie. Hasłem tegorocznej edycji są słowa Leopolda Staffa: „O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa!”. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, świetlicy, biblioteki oraz nauczyciele przedmiotowi zaangażowali się w realizację interdyscyplinarnego, szkolnego projektu. Na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej uczniowie podczas lekcji w terenie poznawali gatunki drzew, ich właściwości, piętra roślinności, a także zbierali liście i kasztany, z których później wykonywali prace plastyczne. Podczas zajęć plastycznych uczniowie, stosując różne techniki, wykonali prace, których motywem przewodnim było drzewo. Tematem prezentacji multimedialnych na zajęciach informatyki była „Sosna-królowa józefowskich lasów”. Uczniowie w ramach „żywej” lekcji biologii odbyli spacer edukacyjno-krajobrazowy, podczas którego dowiedzieli się w jaki sposób drzewa przyczyniają się do wzbogacenia krajobrazowego i kulturowego naszego miasta. Nauczycielki przedmiotów przyrodniczych i pani leśnik Róża Brytan z Nadleśnictwa Celestynów wzbogaciły wiedzę uczniów o wiadomości na temat charakterystyki sosny (jej systematyki, budowy), odmian, właściwości prozdrowotnych. Uczniowie zostali także zaznajomieni z technikami pomiaru drzew, które umożliwiają ocenę ich wieku. Na lekcjach języka polskiego ćwiczono jeden z elementów narracji – opis drzewa.
W ramach obchodów Dnia Krajobrazu uczniowie w świetlicy szkolnej podziwiali piękne widoki z najbliższego otoczenia podczas oglądania prezentacji „Cztery pory roku nad Świdrem”, rozwiązywali zagadki pt. „Zgadnijcie dzieci, z którego drzewa listek leci” oraz zagadki przyrodnicze, uczyli się rozpoznawać i nazywać drzewa rosnące na szkolnym terenie. Obejrzeli także albumy ze szkolnej biblioteki o przyrodzie polskiej i światowej oraz dowiedzieli się o leczniczych właściwościach mikroklimatu powiatu otwockiego.
Ugruntowanie wiedzy oraz budowanie i wzmacnianie świadomości ekologicznej dzieci jest jednym z priorytetowych działań grona pedagogicznego SP1 w Józefowie. Nasze działania dowodzą, że można czynić to na wielu przestrzeniach edukacyjnych.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją: